utorok 28. 5. 2013 14:46 | Lenka Juríčeková

Keramický reliéf brestového listu manželov Galkovcov zdemolovali, na mieste bude vchod do Tesca.

BRATISLAVA. Dva roky po tom, ako v bratislavskom Ružinove developer zbúral sochu Čas sochára Jozefa Jankoviča, zničili v utorok robotníci pri prerábke dúbravskej budovy známej ako Brestovka ďalšie výtvarné dielo.

Keramickú grafiku vytvoril v roku 1976 manželský pár akademických maliarov – Anton a Anna Galkovci.

Pracovníkov stavebného úradu Miestneho úradu v Dúbravke na búranie upozornila architektka Dominika Belanská zo Spolku architektov Slovenska.

„Keď sme po ohlásení prišli na miesto, dielo bolo asi do štvrtiny zlikvidované, “ hovorí architekt z úradu Marian Lukačka. „Majiteľ povedal, že údržba by bola náročná, pretože to bolo posprejované. Má tam byť vchod do budovy.“

O situácii informovali aj políciu.  Pri preverovaní oznámenia však policajná hliadka nezistila protiprávne konanie. “Vec bude odstúpená vecne príslušnému orgánu, ” informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Karina Považanová.

Majiteľom rekonštruovanej budovy obchodu a služieb je spoločnosť MJA.

„Tá uzavrela zmluvu so stavebníkom Tesco Stores, ktorý požiadal stavebný úrad o ohlásenie stavebných úprav a udržiavacích prác,“ hovorí vedúca stavebného úradu v Dúbravke Ľubica Vladovičová.

Tesco však tvrdí, že pracuje len na úprave priestorov vnútri budovy.

buranie.jpg.JPG

Architekti predpoludním zistili, že dielo je už čiastočne zničené. FOTO – MARIAN LUKAČKA

Nepomohol ani súpis diel

Budovu si chce Tesco od majiteľa prenajať, na mieste má vzniknúť Tesco Express. „V projektovej dokumentácii sa neuvádza, že sa tam nachádza umelecké dielo,“ hovorí Vladovičová.

Privítala by, keby ich úrad mal súpisy umeleckých diel, aby vopred vedeli stavebníka na to upozorniť. Dielo sa však už v jednom súpise nachádza.

Publikácia Sochárske diela na území Bratislavy vznikla po tom, ako Jankovičovu sochu zbúrali pri výstavbe ružinovského Lidla. Jankovič peniaze, ktoré mu investor za zničenie dal, venoval práve na napísanie knihy, ktorá má byť prevenciou predtým, aby sa umelecké diela pri rekonštrukciách a novostavbách búrali.

Reakciu majiteľa budovy sa redakcii získať nepodarilo. V zázname z obhliadky stavebný úrad napísal, že zástupca majiteľa odmietol vydať pokyn na prerušenie prác do vysvetlenia situácie.

V tom istom zázname sa konateľ spoločnosti, ktorá budovu vlastní, vyjadril, že stanovisko k situácii dá stavebnému úradu dnes.

relief.jpg

Reliéf úplne obili, na mieste má byť vchod do obchodnej prevádzky. FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Zákon diela nechráni

Šéf Slovenskej výtvarnej únie Pavol Král upozorňuje, že umelecké diela na budovách na rozdiel od kultúrnych pamiatok nechráni stavebný a ani autorský zákon.

Vlastník budovy teda nemusí autora o zničení diela informovať.

„Rozhoduje ten, kto má v rukách kladivo a netuší súvislosti,“ hovorí Král a dodáva, že v takomto prípade môže umelecké diela ochrániť len verejná mienka.

Doplnenie autorského zákona sľuboval bývalý minister kultúry Daniel Krajcer (Nová väčšina – Dohoda). Nestihol to.

Novelizovaný má byť koncom tohto roka. „Je pripravený návrh, v ktorom je zadefinovaná ochrana diela, napríklad aj premiestnením na iné miesto,“ dodal Král. Cenu zničeného diela Galkovcov odhaduje na tisícky eur.

 

Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/6816371/v-dubravke-robotnici-znicili-kladivami-umelecke-dielo.html#ixzz2hROlrKEt